CALL FOR SCHOLARSHIP APPLICATIONS  

TO DEBRECEN’S FIRST

INTERNATIONAL SUMMER COURSE ON SPORTS

 

Debrecen Summer School is happy to announce a call for applications

to participate in a two-week international sports course called

University Sports Today and Tomorrow

available for Hungarian and foreign college/university students.

 

The scholarship grant covers the following:

-      accommodation in 3-bedded dormitory rooms (for 13 nights) 

-      full board (three meals per day during the course)

-      tuition fee

-      participation in extracurricular cultural and leisure activities

Course description:

The objective of the course is to establish an international forum for Hungarian and foreign college/university athletes or students of sports-related fields, covering both theoretical and practical issues in the broadest range of sports. Course participants will attend lectures/presentations/workshops on a variety of relevant topics as well as arrange sports competitions (e.g.: football or basketball tournaments, running events, table-tennis championships, etc.) for the almost 200 international students taking the traditional summer Hungarian language and culture course of Debrecen Summer School. In addition, they will learn about the current and future sports-related programs offered at the University of Debrecen as well as get acquainted with sports in Debrecen through visiting specific institutions and observing training practices. They will be also welcome to attend the extracurricular cultural and leisure activities at DSS, which present a selection of features of Hungarian culture in the afternoons and the evenings.   

Location and time:

Debreceni Egyetem /University of Debrecen – August 02-15, 2015

Application terms and conditions:

  1. 1.      Completed application form (you can download the form from www.nyariegyetem.hu)
  2. 2.      Letter of motivation either in Hungarian or in English
  3. 3.      Student status at an institution of higher education in Hungary, where the applicant
    1. a.       either majors in physical education or in a sports-related field; OR
    2. b.      is active in doing sports in addition to studying  
    3. 4.      Intermediate-level command of English

Application deadline: June 29, 2015

Please send your application package to debrecen@nyariegyetem.hu.

For further information, call us at +36-52-532-594 or write an email to the address above.

To jsou oni.

Absolventi naší školy

Adam Klavík

absolvent

Bakaláře jsem vystudoval na VŠERS v Českých Budějovicích, na magistra už jsem přestoupil na VŠO v Praze. A nelituji toho – VŠO se mnohem více podobá veřejné škole a kvalita kantorů je tu 100% lepší. Třeba paní Palatková, která mě učila, je v cestovním ruchu velkým pojmem.

Jan Šrámek

absolvent

Na VŠO jsem se naučil samostatnosti a získal praxi v oboru. Kam jsme se přihlásili v rámci studentských soutěží, tam jsme sbírali ceny. A už během studia jsem se stal součástí organizační struktury několika projektů v cestovním ruchu. Nemůžu se dočkat, až začnu naplno pracovat.

Petra Benešová

absolventka

VŠO jsem vystudovala, teď na ní dokonce učím. Za ty roky se mnohé změnilo – škola jde neustále kupředu, zaměřuje se více na praxi, předměty jsou odbornější a úžeji zaměřené. Ačkoliv je konkurence na trhu obrovská, VŠO si stojí velmi dobře a můžu ji s klidným svědomím doporučit.

Jana Valentová

absolventka

Vystudované školy: VOŠ herecká, Akademie tělesné výchovy a sportu PALESTRA, Vysoká škola obchodní. Motto: Nebýt hulvátem v životě a lhářem na jevišti! „Který titul tedy používáte?“ „Žádný.“ Smích. „Důležitější je přeci, co mám v hlavě.“

Kristína Jíšová

absolventka

VŠO se jako jedna z mála škol v České republice skutečně věnuje praxi. Během studia jsme např. pracovali na projektech, jejichž výsledky se pak zabýval i Národní památkový ústav. Spoustu přednášek navíc vedli externí lektoři, takže jsme se věci učili tak, jak ve světě opravdu fungují.

Simona Kremerová

absolventka

Pracuje jako Program Coordinator ve společnosti Smaller Earth. V roce 2009 se zúčastnila pracovního pobytu v New Yorku. Tři a půl roku žila v Anglii a pracovala pro australskou cestovní kancelář.

Jakub Velička

absolvent

Teorii letectví studoval Oxford Aviation Academy. Praktický výcvik absolvoval v Česku a Polsku. Držitel pilotní licence CPL/ME/IR.

Jaroslava Kolářová

absolventka

Absolvovala studijní pobyt v Itálii. Při studiu pracuje v hotelnictví. Domluví se italsky, anglicky, francouzsky a trochu španělsky.

Barbora Malá

absolventka

Pracovala jako tazatelka callcentra nebo Project Manager. Nově nastoupila jako Marketing Manager VŠO a vede Klientské centrum. Jejím koníčkem je cestování, volejbal a cyklistika.