Studenti VŠO navštívili nejmodernější letiště v Evropě

20.05.2013

V pondělí 13.5.2013 se uskutečnila exkurze v největším Evropském letištišti Berlín Brandenburg. Akce pořádané pro VŠO se zůčastnilo 9 studentů, 4 pedagogové, p. Ing. Šimek z DTHK a p. Zelený ředitel Německé centrály pro cestovní ruch v ČR.

 

Letiště Brandenburg je umístěné 18 km jižně od Berlína a po jeho otevření se má stát nejmodernějším vzdušným přístavem Evropy a třetím největším v Německu. Za rok má odbavit 27 milionů cestujících. Letiště však v současnosti čeká na své otevření, které se kvůli několika stavebním chybám už od roku 2010 stává osudové.

 

Celý program prohlídky byl organizován přímo zaměstnanci letiště a komplexní výklad probíhal v angličtině. Následovala prohlídka areálu letiště s profesionální průvodkyní.

 

První část přednášky vedl p. Alexandr Ernst – Senior Manager Brandenburg Economic Development Board, poté měl velice zajímavou přednášku p. Udo Rudolph – generální ředitel Berlin-Brandenburg Aerospace Centrum, které sdružuje více jak 800 firem, na letišti působících (Rolls Royce, Airbus, výroba malých letadel, aj.).

 

Po výtečném občerstvení připraveném pro účastníky exkurze následovala přednáška o podrobnějších faktech a plánech letiště a celé olbasti Brandenburska. Prezentujícími byli zástupci vysoké školy Technical University of Applied Sciences z nedalekého Wildau, kteří představili jejich univerzitu a její význam pro Brandenburg a rozvoj aviatiky v regionu. Zazněl například zajímavý fakt, že samotná aviatika v oblasti nabízí přes 7500 pracovních příležitostí a celkem 13500 s navazujícími obory.

 

Závěrem jsme byli přijati výkonným ředitelem – rektorem Technical University of Applied Science z Wildau panem Prof. Dr. Ing. Thomasem Biermannem a vedoucím katedry Technika letadel p. Prof. Dr. Ing. Wolfgangem Kindelem. Tito pánové  nás podrobně seznámili se studijním programem University.

Velice zajímavá je pro nás skutečnost,  že Universita vyučuje téměř shodné předměty jako VŠO, respektive KLD. Universita má spolupráci, která je finančně podporována státem Brandenburg, s Universitou v Polsku, v St. Petersbugu a Jekatěřinbugu v Rusku, Universitou v Abiu Dabi a Universitou v Alma Atě (všechny se zaměřením na leteckou dopravu).

Během přenášky projevili velký zájem o možnost navázání opravdu konkrétní a plodné spolupráce s naší VŠO – Katedrou letecké dopravy (včetně mobility pedagogů a studentů).

 

Poslední blok byl věnován otázkám posluchačů a volnější diskuzi s představiteli university a letiště, po kterém následovalo rozloučení a odjezd autobosem zpět do Prahy.

 

Velké poděkování za organizaci této zajímavé exkurze patří panu JUDr. Šestákovi z Katedry letecké dopravy.

To jsou oni.

Absolventi naší školy

Adam Klavík

absolvent

Bakaláře jsem vystudoval na VŠERS v Českých Budějovicích, na magistra už jsem přestoupil na VŠO v Praze. A nelituji toho – VŠO se mnohem více podobá veřejné škole a kvalita kantorů je tu 100% lepší. Třeba paní Palatková, která mě učila, je v cestovním ruchu velkým pojmem.

Jan Šrámek

absolvent

Na VŠO jsem se naučil samostatnosti a získal praxi v oboru. Kam jsme se přihlásili v rámci studentských soutěží, tam jsme sbírali ceny. A už během studia jsem se stal součástí organizační struktury několika projektů v cestovním ruchu. Nemůžu se dočkat, až začnu naplno pracovat.

Petra Benešová

absolventka

VŠO jsem vystudovala, teď na ní dokonce učím. Za ty roky se mnohé změnilo – škola jde neustále kupředu, zaměřuje se více na praxi, předměty jsou odbornější a úžeji zaměřené. Ačkoliv je konkurence na trhu obrovská, VŠO si stojí velmi dobře a můžu ji s klidným svědomím doporučit.

Jana Valentová

absolventka

Vystudované školy: VOŠ herecká, Akademie tělesné výchovy a sportu PALESTRA, Vysoká škola obchodní. Motto: Nebýt hulvátem v životě a lhářem na jevišti! „Který titul tedy používáte?“ „Žádný.“ Smích. „Důležitější je přeci, co mám v hlavě.“

Kristína Jíšová

absolventka

VŠO se jako jedna z mála škol v České republice skutečně věnuje praxi. Během studia jsme např. pracovali na projektech, jejichž výsledky se pak zabýval i Národní památkový ústav. Spoustu přednášek navíc vedli externí lektoři, takže jsme se věci učili tak, jak ve světě opravdu fungují.

Simona Kremerová

absolventka

Pracuje jako Program Coordinator ve společnosti Smaller Earth. V roce 2009 se zúčastnila pracovního pobytu v New Yorku. Tři a půl roku žila v Anglii a pracovala pro australskou cestovní kancelář.

Jakub Velička

absolvent

Teorii letectví studoval Oxford Aviation Academy. Praktický výcvik absolvoval v Česku a Polsku. Držitel pilotní licence CPL/ME/IR.

Jaroslava Kolářová

absolventka

Absolvovala studijní pobyt v Itálii. Při studiu pracuje v hotelnictví. Domluví se italsky, anglicky, francouzsky a trochu španělsky.

Barbora Malá

absolventka

Pracovala jako tazatelka callcentra nebo Project Manager. Nově nastoupila jako Marketing Manager VŠO a vede Klientské centrum. Jejím koníčkem je cestování, volejbal a cyklistika.