picture

Incoming staff

We are happy that you have chosen our university for your future studies. Erasmus incoming staff can become only staff from our Erasmus partner universities list. Staff from universities that are not our Erasmus partner cannot become Erasmus staff at our university. We would like to make our communication easier and faster, so we provide here some important information. Your duties are divided into 3 categories: before, at the beginning, and at the end of your mobility. In academic year 2018/2019, winter semester starts 24th September 2018 and ends 21st December 2018, summer semester starts 18th February 2018 and ends 17th May 2019. Exam period for winter term lasts from 7th January to 15th February 2019 and exam period for summer term lasts from 20th May 2019 to 21st June 2019

Staff`s duties before the mobility

 • The deadline for applying in Erasmus+ programme mobility for next academic year 2018/2019 is 31st December 2018.
 • Staff that will apply to participate in our Erasmus International Week will be given a priority. Erasmus International week will be held in April 2019. Exact day and time will be announced in this web section. > Send to VŠO Erasmus coordinator the scan of your Mobility agreement (STA or STT). Do not forget to fill in all necessary and required information, all names, dates, purpose, mobility program and have it signed from your university representative, and signed by you. Mobility agreements that miss any information will not be accepted and signed.
 • You will receive stamped and signed Mobility agreement what means that VŠO has accepted your request.
 • Upon your arrival at VŠO contact Erasmus coordinator.

 

Staff`s duties at the beginning of the mobility

 • Upon your arrival at VŠO contact Erasmus coordinator by phone (+420 731 689 963 ) or via email (cheben@vso-praha.eu).
 • Give a printed copy (hard copy) of your Mobility agreement to Erasmus coordinator at VŠO. This hard copy will be the same as you have sent him before the mobility.

 

Staff`s duties at the end of the mobility

 • At the end of the mobility you will get the Mobility agreement signed by Erasmus coordinator at VŠO.
 • If you have any other form/ document issued by your university that need to be signed, fill it correctly in and bring it, too.
 • If you come for the International Erasmus week, you will also receive the Certificate of participation.

 

Book Train, Bus and Flight Tickets

picture

NEJLEPŠÍ VOLBA PRO VAŠI BUDOUCÍ KARIÉRU

rozvijejte_se

NAJDĚTE UPLATNĚNÍ V OBORU TĚCH NEJLEPŠÍCH

ziskejte_zkusenosti

 • absolvent

  Adam KlavíkTourism Management

  Bakaláře jsem vystudoval na VŠERS v Českých Budějovicích, na magistra už jsem přestoupil na VŠO v Praze. A nelituji toho – VŠO se mnohem více podobá veřejné škole a kvalita kantorů je tu 100% lepší. Třeba paní Palatková, která mě učila, je v cestovním ruchu velkým pojmem.

 • absolvent

  Jan Šrámek

  Na VŠO jsem se naučil samostatnosti a získal praxi v oboru. Kam jsme se přihlásili v rámci studentských soutěží, tam jsme sbírali ceny. A už během studia jsem se stal součástí organizační struktury několika projektů v cestovním ruchu. Nemůžu se dočkat, až začnu naplno pracovat.

 • absolvent

  Petra Benešová

  VŠO jsem vystudovala, teď na ní dokonce učím. Za ty roky se mnohé změnilo – škola jde neustále kupředu, zaměřuje se více na praxi, předměty jsou odbornější a úžeji zaměřené. Ačkoliv je konkurence na trhu obrovská, VŠO si stojí velmi dobře a můžu ji s klidným svědomím doporučit.

 • absolvent

  Jana Valentová

  Vystudované školy: VOŠ herecká, Akademie tělesné výchovy a sportu PALESTRA, Vysoká škola obchodní. Motto: Nebýt hulvátem v životě a lhářem na jevišti! „Který titul tedy používáte?“ „Žádný.“ Smích. „Důležitější je přeci, co mám v hlavě.“

 • absolvent

  Kristína Jíšová

  VŠO se jako jedna z mála škol v České republice skutečně věnuje praxi. Během studia jsme např. pracovali na projektech, jejichž výsledky se pak zabýval i Národní památkový ústav. Spoustu přednášek navíc vedli externí lektoři, takže jsme se věci učili tak, jak ve světě opravdu fungují.

 • absolvent

  Simona Kremerová

  Pracuje jako Program Coordinator ve společnosti Smaller Earth. V roce 2009 se zúčastnila pracovního pobytu v New Yorku. Tři a půl roku žila v Anglii a pracovala pro australskou cestovní kancelář. Práce Simoně nikdy nevadila, proto když dostala šanci jet do Ameriky jako pomocná síla v kuchyni, neváhala ani okamžik. Nasbírala zkušenosti, našla si nové přátele a z vydělaných peněz procestovala část Spojených států. Otevřely se jí tak dveře k pracovním příležitostem ve Španělsku nebo v Anglii. Dnes pracuje

 • absolvent

  Jakub Velička

  Teorii letectví studoval v Oxford Aviation Academy. Praktický výcvik absolvoval v Česku a Polsku. Držitel pilotní licence CPL/ME/IR.Už jako dítě Jakub snil o tom, že se jednou stane pilotem. Cesta k cíli byla klikatá a musel tomu leccos obětovat. Začal studiem Marketingové komunikace na VŠFS, odkud přešel k Managementu leteckých podniků na VŠO. Aby ušetřil čas a peníze na pilotní výcvik, založil si vlastní firmu. Dnes je svému snu na dosah.