picture

Incoming students

We are happy that you have chosen our university for your future studies. Erasmus incoming students can be only students from our Erasmus partner universities list. Students from universities that are not our Erasmus partner cannot become Erasmus students at our university. We would like to make our communication easier and faster, so we provide here some important information. Your duties are divided into 4 categories: before, at the beginning, during, and at the end of your mobility.

In the academic year 2020/2021 the winter semester starts on 21st September 2020 and ends on 18th December 2020, the winter term exam period will be from 4th January – 11th February 2021  The summer semester starts on 12th February 2021 and ends on 14th May 2021. Summer term exam period: 24th May – 25th June 2021

Visiting student`s duties before the mobility

 • The deadline for applying in Erasmus+ programme for next academic year 2019/2020 is 31st May 2019 (students who apply for winter semester) or 15th December 2019 (students who apply for summer semester).
 • Choose courses that you are going to study at VŠO.
 • Send to VŠO Erasmus coordinator the scan of your learning agreement. Do not forget to fill in all necessary information, all names, dates and have it signed from your university, signed by you. Learning agreements that miss any information will not be accepted and signed.
 • You will receive stamped and signed learning agreement what means that you were accepted to study at VŠO.
 • Students without learning agreement stamped and signed by Erasmus coordinator in June (for winter semester) or in December (for summer semester) will not be accepted for studies at VSO. Delayed dates will not be accepted.
 • If you have special requirements (e.g. an acceptance letter), you must provide all necessary information to VŠO Erasmus coordinator.
 • Start checking permanently this web page for new information 2 weeks before your mobility begins. The exact day and time of initial meeting will be announced here. It should be at the beginning of semester.
 • Upon your arrival at VŠO contact VŠO Erasmus coordinator.

 

Student`s duties at the beginning of the mobility

 • Upon your arrival at VŠO contact Erasmus coordinator by phone (+420 731 689 351 ) or via email (antosova@vso-praha.eu).
 • Hand out a printed copy (hard copy) of your learning agreement to Erasmus coordinator at VŠO. This hard copy will be the same as you have sent him before the mobility (it will be signed by you and responsible person from home university).
 • You can bring also any other document to sign and stamp that is required by your home university.
 • Participate in initial meeting for Erasmus students in the main university building. Exact day and time will be announced in Erasmus web section.

 

Student`s duties during the mobility

 • Student needs to follow learning schedule and participate in seminars.
 • Student will also participate in field trip.
 • Students in summer term will participate in Erasmus week and International workshop with foreign professors from partner universities.
 • Student will present a “team project” at colloquium last week of semester.

 

Student`s duties at the end of the mobility

 • At the end of the mobility students is supposed to fill in the "table C" in Learning agreement for studies and with printed version come to see Erasmus coordinator who will verify the content of the table and sign it if all the information is correct. Forms that are not filled in correctly will not be signed. Students are obliged to stay at VSO during the period on their learning agreements or other formal confirmations. Erasmus coordinator is not responsible if students leave VSO earlier or if students do not attend all their classes. Incoming students are fully responsible for respecting dates and course attendance on their learning agreements.
 • Any changes in learning agreement must be announced to vice-rector for studies Ing. Iveta Hamarneh, Ph.D., not only to Erasmus coordinator. If this vice-rector is not informed about changes as soon as they happen, the best by email, the student will not get his/her learning agreement signed at the end of the mobility.
 • If you have any other form/ document issued by your university that need to be signed, fill it correctly in and bring it, too.
 • Make your arrangement with Erasmus coordinator a week before you will contact him personally.
picture

NEJLEPŠÍ VOLBA PRO VAŠI BUDOUCÍ KARIÉRU

rozvijejte_se

NAJDĚTE UPLATNĚNÍ V OBORU TĚCH NEJLEPŠÍCH

ziskejte_zkusenosti

 • absolvent

  Adam KlavíkTourism Management

  Bakaláře jsem vystudoval na VŠERS v Českých Budějovicích, na magistra už jsem přestoupil na VŠO v Praze. A nelituji toho – VŠO se mnohem více podobá veřejné škole a kvalita kantorů je tu 100% lepší. Třeba paní Palatková, která mě učila, je v cestovním ruchu velkým pojmem.

 • absolvent

  Jan Šrámek

  Na VŠO jsem se naučil samostatnosti a získal praxi v oboru. Kam jsme se přihlásili v rámci studentských soutěží, tam jsme sbírali ceny. A už během studia jsem se stal součástí organizační struktury několika projektů v cestovním ruchu. Nemůžu se dočkat, až začnu naplno pracovat.

 • absolvent

  Petra Benešová

  VŠO jsem vystudovala, teď na ní dokonce učím. Za ty roky se mnohé změnilo – škola jde neustále kupředu, zaměřuje se více na praxi, předměty jsou odbornější a úžeji zaměřené. Ačkoliv je konkurence na trhu obrovská, VŠO si stojí velmi dobře a můžu ji s klidným svědomím doporučit.

 • absolvent

  Jana Valentová

  Vystudované školy: VOŠ herecká, Akademie tělesné výchovy a sportu PALESTRA, Vysoká škola obchodní. Motto: Nebýt hulvátem v životě a lhářem na jevišti! „Který titul tedy používáte?“ „Žádný.“ Smích. „Důležitější je přeci, co mám v hlavě.“

 • absolvent

  Kristína Jíšová

  VŠO se jako jedna z mála škol v České republice skutečně věnuje praxi. Během studia jsme např. pracovali na projektech, jejichž výsledky se pak zabýval i Národní památkový ústav. Spoustu přednášek navíc vedli externí lektoři, takže jsme se věci učili tak, jak ve světě opravdu fungují.

 • absolvent

  Simona Kremerová

  Pracuje jako Program Coordinator ve společnosti Smaller Earth. V roce 2009 se zúčastnila pracovního pobytu v New Yorku. Tři a půl roku žila v Anglii a pracovala pro australskou cestovní kancelář. Práce Simoně nikdy nevadila, proto když dostala šanci jet do Ameriky jako pomocná síla v kuchyni, neváhala ani okamžik. Nasbírala zkušenosti, našla si nové přátele a z vydělaných peněz procestovala část Spojených států. Otevřely se jí tak dveře k pracovním příležitostem ve Španělsku nebo v Anglii. Dnes pracuje

 • absolvent

  Jakub Velička

  Teorii letectví studoval v Oxford Aviation Academy. Praktický výcvik absolvoval v Česku a Polsku. Držitel pilotní licence CPL/ME/IR.Už jako dítě Jakub snil o tom, že se jednou stane pilotem. Cesta k cíli byla klikatá a musel tomu leccos obětovat. Začal studiem Marketingové komunikace na VŠFS, odkud přešel k Managementu leteckých podniků na VŠO. Aby ušetřil čas a peníze na pilotní výcvik, založil si vlastní firmu. Dnes je svému snu na dosah.