picture

ECM Summer School - The Imperial Way to Start a Career in the Meetings Industry

This year will see the ECM Summer School take place in Vienna. The 29th ECM Summer School runs from 22‐26 August 2015 and will provide at least 50 new delegates with the basis and know‐how to progress a rewarding career in the Meetings Industry.

The aim of the ECM Summer School is to provide incisive insight into the structure and functioning of the Meetings Industry, bringing delegates face to face with top industry practitioners. The programme sets out the background and context of the industry, with a focus on up‐to‐date and cutting‐edge examples of European best practice. It is perfect for those just starting out in the sector and who quickly want to get up to speed.

Course content is pertinent and realistic, adapted to staff of convention bureaux, hotels, PCOs, DMCs, airlines, conference venues, congress centres, convention centres, exhibition centres and suppliers of ancillary and other products. The ECM Summer School has always been the bridge to a successful career in the Meetings Industry, and has graduated more than 1,600 students ‐ many of whom have gone on to become future leaders.

Despite new technology, hybrid meetings and green meetings, the winning formula has remained the same: a unique opportunity for young professionals, just entering the Meetings Industry, to spend three days with some of the biggest names in our business.

The faculty is not made up of academics but experienced senior experts with a “tell it as it is” angle based on many years hands‐on experience. The faculty are all members/partners of ECM and give their time on a voluntary basis – a way of giving back to the Meetings Industry: Luca Favetta (SAP Marketing), Paul Flackett (IMEX Group), Elisabeth Hansa (Austria Center Vienna), Cécile Koch (MIM Magazine), Cain Leathem (GB Fitness), Christian Mutschlechner (Vienna Convention Bureau), Nicola McGrane (IAPCO), Miguel Neves (IMEX Group), Annalisa Ponchia (ESOT), Olivier Ponti (Amsterdam Marketing), Christine Shimasaki (DMAI), Denis Speet (ICCA), Anne Wallin Rødven (Oslo Convention Bureau) led by the course leader Pier Paolo Mariotti, CMP CMM.

The ECM Summer School qualifies for CMP certification and every student getting a ECM Summer School diploma also gets 17.75 Clock Hours for their overall CMP certification.

Vienna, the imperial city, has a strong reputation for hosting national and international congresses; in 2013, Vienna hosted a total of 3,389 congresses and corporate events, making it the perfect place to host Meetings Industry events such as ECM Summer School. This event is organised according to the criteria of the Austrian Eco‐label for Green Meetings & Green Events: use of public transportation, use of 100% recycled or eco‐labelled paper for the programme, etc.

ECM will organize a press conference introducing the 29th ECM Summer School among other new topics on May 20, 2015 at 10:15 at IMEX in Messe Frankfurt, Room Symmetrie 3, Level 1, Hall 8.

Need further information on the ECM Summer School? Please go to www.europeancitiesmarketing.com, download the programme & register. Early bird rate ends on June 30, 2015.

European Cities Marketing is a non‐profit organisation improving the competitiveness and performance of leading cities of Europe. ECM provides a platform for convention, leisure and city marketing professionals to exchange knowledge, best practice and widen their network to build new business. European Cities Marketing is promoting and linking the interests of 110 members from more than 100 major cities in 36 countries.

Contact information
Flavie Baudot, press@europeancitiesmarketing.com, +33 380 56 02 00

picture

NEJLEPŠÍ VOLBA PRO VAŠI BUDOUCÍ KARIÉRU

rozvijejte_se

NAJDĚTE UPLATNĚNÍ V OBORU TĚCH NEJLEPŠÍCH

ziskejte_zkusenosti

 • absolvent

  Adam KlavíkTourism Management

  Bakaláře jsem vystudoval na VŠERS v Českých Budějovicích, na magistra už jsem přestoupil na VŠO v Praze. A nelituji toho – VŠO se mnohem více podobá veřejné škole a kvalita kantorů je tu 100% lepší. Třeba paní Palatková, která mě učila, je v cestovním ruchu velkým pojmem.

 • absolvent

  Jan Šrámek

  Na VŠO jsem se naučil samostatnosti a získal praxi v oboru. Kam jsme se přihlásili v rámci studentských soutěží, tam jsme sbírali ceny. A už během studia jsem se stal součástí organizační struktury několika projektů v cestovním ruchu. Nemůžu se dočkat, až začnu naplno pracovat.

 • absolvent

  Petra Benešová

  VŠO jsem vystudovala, teď na ní dokonce učím. Za ty roky se mnohé změnilo – škola jde neustále kupředu, zaměřuje se více na praxi, předměty jsou odbornější a úžeji zaměřené. Ačkoliv je konkurence na trhu obrovská, VŠO si stojí velmi dobře a můžu ji s klidným svědomím doporučit.

 • absolvent

  Jana Valentová

  Vystudované školy: VOŠ herecká, Akademie tělesné výchovy a sportu PALESTRA, Vysoká škola obchodní. Motto: Nebýt hulvátem v životě a lhářem na jevišti! „Který titul tedy používáte?“ „Žádný.“ Smích. „Důležitější je přeci, co mám v hlavě.“

 • absolvent

  Kristína Jíšová

  VŠO se jako jedna z mála škol v České republice skutečně věnuje praxi. Během studia jsme např. pracovali na projektech, jejichž výsledky se pak zabýval i Národní památkový ústav. Spoustu přednášek navíc vedli externí lektoři, takže jsme se věci učili tak, jak ve světě opravdu fungují.

 • absolvent

  Simona Kremerová

  Pracuje jako Program Coordinator ve společnosti Smaller Earth. V roce 2009 se zúčastnila pracovního pobytu v New Yorku. Tři a půl roku žila v Anglii a pracovala pro australskou cestovní kancelář. Práce Simoně nikdy nevadila, proto když dostala šanci jet do Ameriky jako pomocná síla v kuchyni, neváhala ani okamžik. Nasbírala zkušenosti, našla si nové přátele a z vydělaných peněz procestovala část Spojených států. Otevřely se jí tak dveře k pracovním příležitostem ve Španělsku nebo v Anglii. Dnes pracuje

 • absolvent

  Jakub Velička

  Teorii letectví studoval v Oxford Aviation Academy. Praktický výcvik absolvoval v Česku a Polsku. Držitel pilotní licence CPL/ME/IR.Už jako dítě Jakub snil o tom, že se jednou stane pilotem. Cesta k cíli byla klikatá a musel tomu leccos obětovat. Začal studiem Marketingové komunikace na VŠFS, odkud přešel k Managementu leteckých podniků na VŠO. Aby ušetřil čas a peníze na pilotní výcvik, založil si vlastní firmu. Dnes je svému snu na dosah.