picture

RESEARCH

Projects Obtained for Scientific, Research and Other Creative Activities in the Field

In 2009 the Department of Lifelong Education at the University of Business (VSO) was the director and coordinator of “ The Analysis of needs in the field of partial qualifications in gastronomy, hospitality and tourism (code 65) at all levels of secondary education, i.e. secondary education, secondary apprentice education and secondary education with A-level exams” (the head of the research team Ing. Petr Houska, director of the Department of Lifelong Education) for the project “Improvement of professional training and education in tourism – CZ.04.3.01/4 2 00.2/0002” (director and coordinator of tourism in the Ministry for Regional Development).

 

The director of the project of the Czech Republic Grant agency no. 409/07/P463 called “The limits and possibilities of tourism in interwar Czechoslovakia” was in 2007-2009 the head of the Department of Social Sciences and Law JUDr. PhDr. Jan Stemberk, Ph.D.

 

The Department of Economics was in 2006-2009 in charge of the project “The winners and losers in the process of economic and institutional integration of central European economies in the European Monetary Union”. The Grant agency of the Czech Republic No. 402/06/1445, part: Interest groups and lobbing in the European Union – methods and processes.

 

The Department of Tourism and the Department of Social Sciences and Law participated in 2007-2008 in the project “Improvement of professional qualification of the workers in tourism in the capital city of Prague”, registration number of the project CZ.04 3 07/4.3.01.2/2140. Project JPD3, provision 4.3 – Tourism Development.

 

The Department of Tourism was in 2006 in charge of the project “The economic and social pillar of sustainable tourism in the Czech Republic”, project No. WA-307-06-303 (2006-2006,MMR/WA), Ministry for Regional Development of the Czech Republic, together with Czech Institute for Tourism and Management, non-profit organization.

 

JPD3

The task of the common programme document for the objective 3 is to improve professional qualification of the workers in tourism in the capital city of Prague. The University of Business (VSO) has participated in the programme giving eight free lectures on different topics: the history of Prague, communication and communication tools, hygiene requirements in catering services, tourism.

picture

NEJLEPŠÍ VOLBA PRO VAŠI BUDOUCÍ KARIÉRU

rozvijejte_se

NAJDĚTE UPLATNĚNÍ V OBORU TĚCH NEJLEPŠÍCH

ziskejte_zkusenosti

 • absolvent

  Adam KlavíkTourism Management

  Bakaláře jsem vystudoval na VŠERS v Českých Budějovicích, na magistra už jsem přestoupil na VŠO v Praze. A nelituji toho – VŠO se mnohem více podobá veřejné škole a kvalita kantorů je tu 100% lepší. Třeba paní Palatková, která mě učila, je v cestovním ruchu velkým pojmem.

 • absolvent

  Jan Šrámek

  Na VŠO jsem se naučil samostatnosti a získal praxi v oboru. Kam jsme se přihlásili v rámci studentských soutěží, tam jsme sbírali ceny. A už během studia jsem se stal součástí organizační struktury několika projektů v cestovním ruchu. Nemůžu se dočkat, až začnu naplno pracovat.

 • absolvent

  Petra Benešová

  VŠO jsem vystudovala, teď na ní dokonce učím. Za ty roky se mnohé změnilo – škola jde neustále kupředu, zaměřuje se více na praxi, předměty jsou odbornější a úžeji zaměřené. Ačkoliv je konkurence na trhu obrovská, VŠO si stojí velmi dobře a můžu ji s klidným svědomím doporučit.

 • absolvent

  Jana Valentová

  Vystudované školy: VOŠ herecká, Akademie tělesné výchovy a sportu PALESTRA, Vysoká škola obchodní. Motto: Nebýt hulvátem v životě a lhářem na jevišti! „Který titul tedy používáte?“ „Žádný.“ Smích. „Důležitější je přeci, co mám v hlavě.“

 • absolvent

  Kristína Jíšová

  VŠO se jako jedna z mála škol v České republice skutečně věnuje praxi. Během studia jsme např. pracovali na projektech, jejichž výsledky se pak zabýval i Národní památkový ústav. Spoustu přednášek navíc vedli externí lektoři, takže jsme se věci učili tak, jak ve světě opravdu fungují.

 • absolvent

  Simona Kremerová

  Pracuje jako Program Coordinator ve společnosti Smaller Earth. V roce 2009 se zúčastnila pracovního pobytu v New Yorku. Tři a půl roku žila v Anglii a pracovala pro australskou cestovní kancelář. Práce Simoně nikdy nevadila, proto když dostala šanci jet do Ameriky jako pomocná síla v kuchyni, neváhala ani okamžik. Nasbírala zkušenosti, našla si nové přátele a z vydělaných peněz procestovala část Spojených států. Otevřely se jí tak dveře k pracovním příležitostem ve Španělsku nebo v Anglii. Dnes pracuje

 • absolvent

  Jakub Velička

  Teorii letectví studoval v Oxford Aviation Academy. Praktický výcvik absolvoval v Česku a Polsku. Držitel pilotní licence CPL/ME/IR.Už jako dítě Jakub snil o tom, že se jednou stane pilotem. Cesta k cíli byla klikatá a musel tomu leccos obětovat. Začal studiem Marketingové komunikace na VŠFS, odkud přešel k Managementu leteckých podniků na VŠO. Aby ušetřil čas a peníze na pilotní výcvik, založil si vlastní firmu. Dnes je svému snu na dosah.